Svědomí

22. března 2013 v 21:09 | Sáároušš
Svědomí. Jak se něco takového vůbec dá definovat? Není to pocit, není to vlastnost, nedá se nikam zařadit, do ničeho, co by se dalo lehce odvodit. Něco jako duše. Je nehmotné, ale je součástí každého z nás. Každý ho u sebe určitým způsobem vnímáme.


Ozývá se v situacích, kdy máme pocit, že jsme udělali špatnou věc, která by měla být potrestána, což si ve skrytu duše uvědomujeme, ale nechceme si to připustit. Projevuje se nejčastěji v podobě výčitků.
Je to opravdu tak nezbytný prvek člověka? Ve velké většině případů nepřináší nic jiného, než bolest. Ale ta přináší nejvíce odpovědí na otázky, i ta je určitá fáze vyléčení. Něco, čím musíte nezbytně projít, abyste došli na konec cesty.

Je pravda, že na každého dojde, když udělá špatnou věc?

Myslím si, že to může záležet na tom, jak blízko k tělu si necháte svědomí pustit. Pokud hodně, je samotné vinění spolu s výčitky dostatečný trest. Protože to je to, co svědomí obvykle spouští. Pokud jste ale natolik silní (nebo slabí?), abyste tak neudělali, myslím si, že pravda vás stejně nakonec dožene. Protože ve lži a špatnosti se nedá žít navěky.

Ať už si sebevíc nepřejeme, aby nám svědomí stálo v naší cestě, časem si uvědomíme, že je potřeba se mu podvolit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama