Akta X - recenze

8. října 2012 v 22:06 | Sáároušš; |  Recenze
...protože mi Akta X změnila život. Protože mi ty noci strávené sledováním dílů s mým netbookem až do brzkých ranních hodin neskutečně chybí. A taky protože jsem slíbila, že sem tu recenzi dám.


Pravda je tam venku

O Aktech X jako o seriálu mohu říci, že se zapisuje do dějin jako jeden z nejlepších, nejtajemnějších, nejpůsobivějších, nejepičtějších, nejdramatičtějších a nejvlivnějších seriálů, které jsem kdy měla čest sledovat a věřím, že vůbec celýho života.

Dva lidé, v honbě za pravdou. Ale každý ji považuje za naprosto rozdílnou věc. Agentka, vědec, navenek drobná a zranitelná, uvnitř velice silná a skeptická, věřící v Boha a agent s rozervanou duší, hledající svou dávno ztracenou sestru, o které si je jist, že ji unesli mimozemšťané. Uvnitř tak rozdílní lidé a přesto byli schopni již od prvního společného setkání položit ruku do ohně jeden za druhého.

Jedna z jedinečností na tomto seriálu, co mě nejvíce zaujala, jistě tak, jako snad každého milovníka, byla nekonečná slovní bitva dvou naprosto rozdílných světonázorů, kteří si vlastně těmito výměnami po dlouhou dobu postupně hledají cestu k sobě.

Jak moc nám může ublížit pravda? Jak moc bolestivé může být, když to, čemu jste věřili a čemu jste zasvětili celý život, byla pouhá lež?

To je to, jak na mě vždy Akta X působila. Že pravda jistě je tam někde venku, ale ne vždy taková, jakou bychom ji chtěli, což nás vede k otázce, zda ji chceme vědět, zda hodláme postoupit to riziko, že nám ublíží.

Agentka Scully byla k Aktům X přidělena, aby dodala špetku racionálnosti do Mulderovi práce. Tato špetka se změnila v nehynoucí spolupráci na případech, která je čím dál více sbližovala. Společně řešili nevyřešené případy nevysvětlitelných jevů a lidí, nebo odhalovali vládní spiknutí založené na mimozemské kolonizaci světa.

S Akty X si pamatuju mnoho proplakaných nocí před obrazovkou mého počítače. S mnoha epizodami jsem měla o čem přemýšlet a po několik týdnů jsem se k nim vracela jako k věcem hodným zaobírat se po zbytek dne. Věřím, že nikdy nenajdu seriál, který mě v tolika ohledech takto inspiroval a tak moc ovlivnil.

Co mě Akta X naučila? Naučila mě, že život bude plný věcí, kterým nerozumíme a s kterými je moc těžké se pouze smířit, natož věřit jim. Naučila mě, že moje víra je to, co mě žene kupředu. Naučila mě, že nejsme na světě sami. Naučila mě, že někdy je ta jedna moje pravda důležitější, než tisíc různých pravd světa. Naučila mě nesoudit, vážit si druhých a nezapomínat. Naučila mě věřit.

Písmeno X pro mě odteď nabylo nový význam. Navždy pro mě bude znamenat jen jednu věc.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama