Petr a Lucie

3. července 2012 v 21:32 | Sáároušš |  Recenze
Rozhodla jsem se přidat svou první recenzi. Je možné, že formou se to za recenzi považovat nedá. Ale věřím, že to nějak zkousnete.Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže vidíme, proč trpíme, proč umíráme. Oběť je slastná, jestliže chápeme, proč jsme obětování. Ale může dorůstající jinoch chápat smysl světa a jeho rozbrojů? Co ho může, je-li upřímný a zdravý, zajímat na té surové řeži národů dorážejíc na sebe jako tupohlaví berani nad propastí, do níž se nakonec všichni zřítí? Vždyť cesta byla dosti široká pro všechny! Proč tedy tak zběsile touží zničit sami sebe? Nač ty pyšné vlasti, ty lupičské státy, ty národy vychovávané k vraždění jako k nějaké povinnosti! A nač to krveprolévání všuse mezi lidmi? Ten svět, v němž jeden požírá druhého? Proč život vypadá jako nekonečný řetěz, obludný a děsivý, jehož každý článek se vztekle zakusuje do sousedovy šíje, pase se na jeho těle, tyje z jeho bolesti a žije z jeho smrti? Naž boj a nač bolest? Proč smrt? Proč život? Proč? Proč?
Toho večera, když se jinoch vrátil domů, všechna ta ,,proč" zmlkla.

Tento úryvek z knihy Petr a Lucie mi četla kamarádka s tím, že ji kniha moc nebaví a přide jí divná. Mě samozřejmě ihned zaujala a už jsem čekala, kdy kamarádka knihu vrátí, abych si ji mohla přečíst já sama. Moc dlouho to netrvalo a já poznala, že ji kamarádka pravděpodobně nedočetla, protože záložka byla právě na tomto úryvku, který mi četla, tedy zároveň na stránce, na které ona sama skončila.

Děj této knihy se odehrává v první světové válce, tedy mezi roky 1914 až 1918, i když tohle byl asi nepodstatný detail. Je to román, takže ne každému sedne a ne každému se líbí podání, v jakém je psána, protože užívá starší jazyk.
Proč právě tento úryvek? Z celé knihy mě zaujal asi nejvíce, kvůli tomu, jaké otázky pokládá a že se dotýká velice choulostivých věcí.
Na celé knize se mi asi nejvíc líbilo to, jak jsou milenci svým způsobem svobodní a že každý z nich sní a žije přítomností, jak jen může i když jsou si vědomi, že jejich zemi sužuje válka. Žijí svůj život ať už se děje cokoliv. Až do konce.
Takže mě vlastně celkem dost inspirovala a zaujala.
V životě stačí najít jednoho člověka, s kterým jste ochotni strávit celý život a sdílet s ním svoji přítomnost.
Až do konce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evolet Evolet | Web | 6. července 2012 v 11:45 | Reagovat

Chtěla bych tě pozvat do našeho RPG. Přidej se k nám a vyzkoušej si život v Panemu.
Evolet – admin hunger-games-world.blog.cz

2 leilafrank leilafrank | Web | 5. září 2012 v 19:42 | Reagovat

Napsala js to krásně a tak knížka se mi taky líbila. Četla jsem jí na začátku prázdnin :)

3 Sáároušš Sáároušš | E-mail | Web | 10. září 2012 v 14:56 | Reagovat

[2]: děkuji ti. A jinak máš pravdu, na počtení o prázdninách se tato úžasná knížka parádně hodí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama